PNÖMONİ (ZATÜRRE) NEDİR?

Sıradaki içerik:

PNÖMONİ (ZATÜRRE) NEDİR?

e
sv

PROSTAT KANSERİ VE EVRELERİ

41 okunma — 24 Şubat 2023 15:20
Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada. Prostat, yaklaşık bir ceviz büyüklüğünde, mesanenin altında bulunan ve üreme faaliyetleri için çeşitli salgılar üreten bir erkek salgı organıdı

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada. Prostat, yaklaşık bir ceviz büyüklüğünde, mesanenin altında bulunan ve üreme faaliyetleri için çeşitli salgılar üreten bir erkek salgı organıdır. Prostat kanseri, prostat dokusunu oluşturan belirli hücrelerin anormal süreçler göstermesi ve tümör yapıları oluşturması durumunda ortaya çıkar. Kanser, prostatın yalnızca bir veya birkaç yerinde gelişebilir.

Hastalık genellikle 65 yaş üzerinde görülür ve erken evrelerinde hiçbir belirti olmayabilir. Bununla birlikte, tedavi edilmezse, zamanla büyüyecek ve idrar yoluna baskı yapacaktır. Bu tür hastalarda idrara çıkma ile ilgili bazı şikayetler olacaktır. Geç teşhis ve tedavi edilen bazı hastalarda kanser dokusu prostatla sınırlı kalmaz, çevre dokulara da yayılabilir.

  • Prostat kanserinin derecesi ve evresi

Tümör: Prostat kanserinin tedavisini tümörün derecesine ve tümörün evresine göre planlayın. Tümör derecesi Prostat biyopsisinde kanser saptanırsa, kanser dokusu bir patolog tarafından değerlendirilir. En yaygın puanlama sistemi olan Gleason puanlama sistemini kullanın. Sonuçlar, tümör büyümesi ve normal dokulardan farklılaşma hakkında fikirler sağlar. Düşük derece, tümörün normal dokudan çok farklı olmadığı, yavaş büyüyeceği ve yayılma riskinin çok düşük olduğu anlamına gelir. Yüksek risk, tümörün normal dokudan tamamen farklı olduğunu, hızla büyüyebileceğini ve vücudun diğer bölgelerine yayılabileceğini gösterir.

Prostat kanserinin evreleri Prostat kanserinin evrelendirilmesi, tümörün prostatın içine ve etrafına ne kadar yayıldığına bağlıdır. Bu aşamada ilerlerken lütfen aşağıdakileri göz önünde bulundurun. Tümör boyutu Tümör prostat dokusunun içine veya çevresine yayıldı Kanserin lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığı Vücudun diğer bölgelerine yayılır (metastaz)

  1. Aşama: İlk aşamada tümör sadece prostattadır. Tümör, rektal muayene ile tespit edilemeyecek kadar küçüktür. Lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılmaz.

2.Aşamada: tümör prostata doğru ilerlemiştir ancak prostatın etrafına yayılmamıştır. Bu aşamada tümör, rektal muayene veya görüntüleme yöntemleri (MRI) ile tespit edilebilir. Lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılmaz.

  1. Aşama: tümör prostat vezikülünün ötesine ve seminal veziküller (seminal veziküller) gibi dokulara yayılmıştır. Lenf düğümlerine veya vücudun diğer bölgelerine yayılmaz.
  2. Aşama Dördüncü aşamada kanser, prostat çevresindeki diğer dokulara yayılmıştır. Bu aşamada genellikle lenf düğümlerine, kemiklere, karaciğere veya akciğerlere (metastaz) yayılır. Prostat kanserinin boyutunu belirlemek için uygun tedavi yöntemlerini benimsemek ve hastalığın seyrini takip etmek önemlidir.
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli