SARIMSAK NEDİR? SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Sıradaki içerik:

SARIMSAK NEDİR? SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

e
sv

SAVAŞ İÇERİKLİ OYUNLAR VE TEHLİKELERİ

47 okunma — 25 Şubat 2023 15:55
Haberlerde çoğu kez şahit olduğumuz çocukların birbirlerine zarar vermeleri veya ellerine aldıkları çekiçle birbirinin diğerini öldürdüğü ve kendi sağlığına da zarar verdiğini görmekteyiz.

Haberlerde çoğu kez şahit olduğumuz çocukların birbirlerine zarar vermeleri veya ellerine aldıkları çekiçle birbirinin diğerini öldürdüğü ve kendi sağlığına da zarar verdiğini görmekteyiz. Bunun arkasında asıl yatan sebebin ise bilgisayar oyunu olduğunu hepimiz biliyoruz.

Şiddetin bu kadar erken yaşa inmesi ve bu kadar erken yaş için bilinmesi oldukça iyi olmayan bir durumdur. Böyle bir durumunda hayati risk taşıması oldukça bilinen bir durumdur. Çünkü tehlike özelikle yaşı küçük olan çocuklar için oyun haline geldiyse bunun önüne geçmek oldukça zordur.

Oynadığı oyunlar da devamlı savaş ve şiddetin olması çocukların psikolojik anlamda ve gelişimleri adına oldukça kötü etkiler bırakmaktadır. Çocuklar daha çok hayal dünyasında yaşadıkları için kimi zaman hayali arkadaşlar kimi zaman gözlerinde hayali bir dünya oluşturmaktadırlar. Ancak unutulmaması gereken şey şiddet ve savaşın oyunun içinde kaldığıdır.

Çünkü çocuk bunu gerçek dünyaya taşırsa sorun asıl orada meydana gelmektedir. Oyunda kullandığı savaş aletlerini gerçek hayatta kullandığında aynı oyunda ki gibi canının yenileneceğini veya bir tuşla tedavi edilebileceğini düşünebilir. Eğer çocuğunuzu oynadığı oyunlardan ayıramıyorsanız yapmanız gereken çok şey vardır. Sizin de oyunu az çok bilmeniz gerekir.

Daha sonra çocuğunuza gerçek olan dünyayla oyunun alakası olmadığını ve gerçek dünyanın nasıl olduğunu oyunda yaşanan şeylerin gerçek dünyada yaşanması halinde nasıl sonuçlar doğuracağını sormanız sorgulamanız gerekir. Sanal dünyanın çocuk için bir gerçeklik oluşturmaması için elinizden geleni yapmanız gerekmektedir. Ve ailelerin çocuklarla daha fazla beraber olmaları zaman geçirmeleri gerekmektedir. Oyundan alıkoyamıyorlarsa bile oyun oynadıkları süreyi kesinlikle azaltmaları gerekmektedir.

Çocuklarınızla kitap okuma saatleri yapabilirsiniz ve çocuklarınıza duyguların değil de duyuların daha ön planda olması gerektiğini öğretmelisiniz. Çocuğunuza kesinlikle erken yaşta bir telefon almamalısınız. Artık çocuklar her istediklerine istedikleri zaman kavuşabilmektedirler. Bu durum tamamen çocuğunuzu sanallaştırmaktan başka bir işlev görmez. Çocuk böyle olunca tamamen real olan dünyadan koparak artık sanal olan dünya da yaşamaya başlar. Bu oldukça zararlı ve tehlikeli bir konumda bulunmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli