Selülit Çorabı

Sıradaki içerik:

Selülit Çorabı

e
sv

Selülit Zararları

556 okunma — 26 Şubat 2023 16:03
Selülit bütün kadınların ortak sorunu olarak, hayatlarımızda yer alan bir rahatsızlıklıktır. Pek çok kişi selülit zararları denildiğinde aklına selülitin ne kadar kötü durduğunu getirip estetik bir sorun olarak görse de, durum esasında farklıdır

Selülit bütün kadınların ortak sorunu olarak, hayatlarımızda yer alan bir rahatsızlıklıktır. Pek çok kişi selülit zararları denildiğinde aklına selülitin ne kadar kötü durduğunu getirip estetik bir sorun olarak görse de, durum esasında farklıdır. Uzman doktorların açıkladıkları bilgilere göre, selülit yalnızca görüntü bozukluğu veren bir durum değildir. Vücudun pek çok fonksiyonunu yavaşlatan ve vücuda zarar veren bir sorundur. Çeşitli yöntemler ile ortadan kaldırılan selülit, çok geçmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Uzun vadede vücutta duruşu, kişilerin bu durumdan zarar görmelerine neden olacaktır.

Selülit Neye Sebep Olur?

Genellikle bacak, kalça ve alt karın bölgesinde görülen selülitler, damarlı çatlaklar olarak değerlendirilir. Bir çatlağın vücuda verdiği hasardan çok daha fazlasını verebilen rahatsızlık, pek çok kadın için kolay yollar ile tedavi edilebilir. Ancak doğal tedavilerin hiçbiri işe yaramamışsa, kişilerin tedavi olarak ameliyat yöntemini tercih etmeleri tavsiye edilir. Selülitli bir vücuda maruz kalmak ve sağlığın bozulmasındansa, kişiler ameliyat yöntemine başvurmalıdır.

 

Selülit bilindiği gibi damarlardaki kanın, vücudun belirli bölgelerinde yavaş akmasına bağlı olarak oluşan bir sorundur. Genel olarak genetik temeli bulunan hastalık, hareketsizliğe ve yanlış beslenmeye bağlı olarak da ortaya çıkar. Yakın çevresinde selülit ile ilgili bir rahatsızlık çeken kişiler bulunanlar, bilhassa hareketsiz kalmamaya ve düzenli beslenmeye özen göstermelidir. Aksi takdirde bu kişilerde selülit, herkesten daha da kısa bir süre içerisinde oluşabilmektedir.

 

Selülit kan akımını iyice yavaşlatması dolayısıyla varis, damar tıkanıklığı, kan dolaşımı bozukluğu, kronik ağrılar gibi hastalıkları ortaya çıkarabilen bir durumdur. Zamanla kas ve kemik dokusunda sorunlar ortaya çıkarabilir. Selülit zararları görüldüğü üzere gündelik sorunlardan uzaktır. Yalnızca görüntüyü bozacak kadar basit bir rahatsızlık değildir. İlerleyen zamanlarda rutin hayatı etkileyebilecek sorunların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Dolayısıyla kişilerin bu konuda dikkatli davranmaları ve selülitlerden acilden kurtulmaları gerekmektedir.

Selülit Zararları Nasıl Tedavi Edilir?

Selülit zararları bazı kişiler için kolay, bazı kişiler için daha zor olan bir tedavi yöntemiyle giderilebilir. Kolay olan spor ve doğru beslenme ile selülit sorunundan kurtulmaktır. Ayrıca destekleyici selülit kremleri bu konuda büyük öneme sahiptir. Kişiler daha kısa süre içerisinde selülit probleminden kurtulabileceklerdir. İdeal kilosunda olan bireyler dahil selülit sorunu yaşayan herkes, düzenli egzersizi ve sağlıklı beslenmeyi hayatlarının bir parçası haline getirmelidir.

 

Sağlıklı beslenme içerisinde kişilerin yoğun karbonhidrat, şeker, tuz ve yağ tüketimini sonlandırmaları gerekir. Havuç, patates ve kurubaklagil gibi gıdalardan uzak durmak büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla kişilerin bu konuda da çok dikkatli olmaları gerekir. Özellikle margarin ve sıvı yağ gibi sağlık oranı çok düşük olan yağlar, hayattan tamamen çıkarılmalıdır. Kişiler şekerli ya da tuzlu gıdalar tüketmek istediklerinde, bunun gramını çok düşük tutmalıdır. Bir anda tüketim çok riskli olabilmektedir.

 

Eğer tüm bu yöntemlerin hiçbiri olumlu sonuç vermemişse, kişilerin selülit zararları tedavisi için kesinlikle bir uzmana başvurmaları gerekir. Ameliyatla da giderilebilen bir sorun olan selülitler, estetik operasyon sonucunda tedavi olabilir. Ancak şeker, tansiyon ve kolesterol gibi rahatsızlıkları çok üst noktalarda yaşayan kişiler bu ameliyat için uygun değildir. Ayrıca büyük kronik rahatsızlıkları olan ve kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler de ameliyata uygun görülmeyeceklerdir. Ameliyata girebilmek için kişilerin tarama testlerinden geçmiş olmaları gerekir. Başka rahatsızlıkları olan kişiler, ancak doktorlarının imzası üzerine bu ameliyata girebileceklerdir. Her operasyon kadar tehlikesi olan bu ameliyat yerine, sağlıklı ve düzenli beslenmeyi tercih etmek daha etkili sonuçlar verebilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli