Selülit Zararları

Sıradaki içerik:

Selülit Zararları

e
sv

SELÜLİTİN OLMAMASI İÇİN NASIL BESLENMELİ

55 okunma — 26 Şubat 2023 16:05
Son zamanlarda kadınların birçoğunda görülmekte olan selülit oluşumunun engellenmesi için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Doğru besinlerin tüketilmemesi durumunda selülit oluşumunun arttığı bilinmektedir.

Son zamanlarda kadınların birçoğunda görülmekte olan selülit oluşumunun engellenmesi için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Doğru besinlerin tüketilmemesi durumunda selülit oluşumunun arttığı bilinmektedir. Bazı besinlerin direk selülite neden olduğu söylenmektedir.

Selülit oluşumunda birçok neden bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok dikkat etmemiz gereken neden beslenme alışkanlıklarıdır. Fazla kilo problemi olan kişilerde daha fazla görülen selülit oluşumları zayıf kişilerde oluşabilmektedir. Deri altındaki sıvı birikimi zamanla yağlanma ile birleşip portakal kabuğu görüntüsüne neden olan cilt bozukluğuna neden olmaktadır. Bu görüntü herhangi bir sağlık sorununa yol açmasada kadınlar açısından rahatsız eden bir hal almaktadır.

Bu konuda kadınların en çok merak ettiği konular arasında selülitin olmaması için nasıl beslenmeli sorusudur. Bazı beslenme önerileri ile vücudunuzdaki selülitleri azaltabilirsiniz yada selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Selülit Oluşumunu Arttıran Besinler

Hayvansal yağlar birçok yönden vücutta olumsuzluğa neden olduğu gibi selülit oluşumunu arttırmaktadır. Alkol tüketimi, asitli içecekler ve kahve tüketimi selülit oluşumunu arttıran içecekler arasında yer almaktadır. Bu besinlerin selülit oluşumunda etkisi olduğu bilinmektedir.

Yağlı besinlerin selülit oluşumuna neden olduğu biliniyor. Bununla birlikte un, şeker, tuz gibi besinlerin içerisindeki içerdiği bileşenlerin fazla tüketim durumunda yine yağlanma yaparak selülitleri tetiklediği bilinmektedir. Yüksek oranda hormonal etkenlerden dolayı ortaya çıktığı bilinen selülitlerin azaltılması ve giderilmesi için bu gıdalardan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Bunlar yerine daha sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Bu sağlıklı besinleri spor, egzersiz gibi etkinliklerle desteklerseniz selülit oluşumunu büyük ölçüde engellemiş olacaksınız.

Selülit Oluşumunu Engelleyen Besinler

Günlük hayatımızda hem sağlığımız açısından hemde fiziksel görünüm açısından beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Selülitlerin en büyük düşmanı sıvı tüketimi. Günlük olarak en az 3 litre sıvı almak selülitler için oldukça önemlidir. Sıvı tüketimi vücutta oluşan yağlanmaları toksinler sayesinde atacaktır. Selülit oluşumunu engellemek için hazır gıdalar tüketmeyin. Bunlar yerine ev yemeklerini tercih etmelisiniz.

Günlük olarak içtiğiniz suyun içerisine salatalık atarak metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Somun ekmek yerine esmer ekmek çeşitlerini tüketmeniz selülit oluşumuna engel olacaktır. Selülit oluşumunu engellemek için yeşillik tüketimi oldukça faydalı olacaktır. Yeşillikler içerisindeki c vitamini sayesinde vücut toksin birikimini engelleyecektir. Yağ asit deposu olan omega 3 vitamini olan balık tüketimine önem göstermelisiniz.

EVDE HANGİ BESİNLER İLE SELÜLİT MASKESİ YAPILIR

Beslenme alışkanlıklarına dikkat ederken evde kolayca hazırlanabilen kürler sayesinde cildinizi selülitlere karşı korumanız mümkündür. Son zamanlarda birçok pahalı kremler ve maskeler ile selülit tedavileri uygulanmaktadır.

Ancak bunlar yerine her evde bulunan besinleri kullanarak doğal maskeler yapmanız mümkün olacak. Belirli periyotlarla tekrarlanacak bu uygulama sonunda cildinizdeki selülit etkilerinde gözle görülür şekilde azalmalar yaşayacaksınız. Salatalık maskesi içerisindeki mineraller sayesinde toksitlenme yaparak cildinizi selülit etkilerine karşı korumaktadır.

Bunun yanında yeşil kahve maskesi selülit tedavisinde önerilen maskeler arasındadır. İçeriğindeki vitaminler sayesinde kan dolaşımını hızlandırarak vücut yağ dengesini düzenleyen bir etkisi vardır. Son olarak sirke ile bal karışımına eklenen buğday unu ile hazırlanan maske selülit tedavisinde önerilmektedir. Bu maskeler evde kolayca kendiniz hazırlayın uygulayabileceğiniz maskelerdir. Cilt üzerinden yapılan uygulamaların doğal olarak hazırlanması daha sağlıklı olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli