UYKUSUZLUK(İMSONİA)

Sıradaki içerik:

UYKUSUZLUK(İMSONİA)

e
sv

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI KRONİK FARANJİT

49 okunma — 28 Şubat 2023 16:28
Ferenjit  farenks mukozasının   ,  iltihabi bir hastalığıdır. Farenks  ,  burun ve ağız boşluğunun arka kısmın da yer alır. Burunun arka kısmın dan  , aşağıya doğru oluk şeklin de uzanan bir yapıdır. Burun arkasın da ki kısmı nazofarenks (geniz) ,

Farenjit

Ferenjit  farenks mukozasının   ,  iltihabi bir hastalığıdır. Farenks  ,  burun ve ağız boşluğunun arka kısmın da yer alır. Burunun arka kısmın dan  , aşağıya doğru oluk şeklin de uzanan bir yapıdır. Burun arkasın da ki kısmı nazofarenks (geniz) , ağız boşluğunun arkasında ki kısmına ,  orofarenks (ağız açılınca tam karşıda görülen kısmı) , daha aşağıya uzanan kısmı ise hipofarenks olarak adlandırılır. Farenjitte; orofarenksin iltihaplanması söz konusudur. Akut ve kronik olarak seyreder.

Kronik faranjit

Etyoloji: Üst solunum yollarını irrite eden gazlar ve tozların bulunduğu ortam da çalışmak , yüksek sesle konuşmayı gerektiren durumlar , kronik öksürüğü olanlar , alkol ve sigara kullananlar da , gastroözefageal reflüsü olanlar da , akut farenjitleri iyi tedavi edilmeyen , beta enfeksiyonu ve kronik sinüzit , farenjitin kronikleşmesine neden olur.

Belirti ve bulgular:  Boğaz ağrısı  ,  Boğazda irritasyon ve dolgunluk hissi ,  Yutma güçlüğü ,   Öksürük ,  Hastada yorgunluk ve kırıklık ,  Ateş vardır.

Tanı: Tekrarlayan ve uzun süren farenjit semptomları , kronik farenjit tanısı konulması için yeterlidir. Tedavi ve bakım: Destekleyici tedavi uygulanır. Tedavi akut farenjit te uygulanan şekilde uygulanır. Akut farenjitin iyi tedavi edilmesi , ilaçların hekim tavsiyesi doğrulsutun da kullanılması gerekir. Farenjitte korunma çok önemlidir. Özellikle beta hemolitik streptokoklar la enfekte olan hastalarla yakın temas edilmemeli , salgılarından korunulmall , kontamine eşyaları kullanılmamalıdır. Nedeni ise enfeksiyonun bulaşıcı özelliğinin olmasıdır. Kullanılan mendiller  , tek kullanımlık olmalıdır. Hastaya yatak istirahati verilir , hastanın yattığı , oda iyi havalandınimalıdır. Tuzlu su ile ağız gargarası , boğaz antiseptikleri verilir. Tozlu yerler de , kirli havalı ortamlarda bulunmamalı , ısı değişikliklerinden korunmalıdır. Sık sık hastanın yani kedniinizin gidişatından eger evdeyseniz ki doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Yanı sıra hastanez de kalmanız uzman doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Evde kalma durumun da kesinlikle bulaşıcı özelliğinden kaynaklı olarak temasta bulunmaması herseyin de kişiye özel olması gerekmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli