Tüp bebek 

Sıradaki içerik:

Tüp bebek 

e
sv

UYKUSUZLUK(İMSONİA)

44 okunma — 28 Şubat 2023 16:26
Uykusuzluk, ertesi sabah tazelenecek kadar uzun süre uyumakta veya uykuda kalmakta güçlük çekmektir.Her üç kişiden birini düzenli olarak etkilediği düşünülen yaygın bir sorundur ve özellikle yaşlılarda yaygındır.

Uykusuzluk, ertesi sabah tazelenecek kadar uzun süre uyumakta veya uykuda kalmakta güçlük çekmektir.Her üç kişiden birini düzenli olarak etkilediği düşünülen yaygın bir sorundur ve özellikle yaşlılarda yaygındır.

Uykusuzluğunuz varsa şunları yapabilirsiniz:

 • Uykuya dalmakta zorlanmak
 • Geceleri uzun süre uyanık yatmak
 • Gece boyunca birkaç kez uyanmak
 • Sabah erken uyanmak ve tekrar uyuyamamak
 • Kalktığında tazelenmemek
 • Yorgun hissetmesine rağmen gün boyunca kestirmeyi zor buluyor.
 • Gün içinde yorgun ve sinirli hissetmek ve konsantre olmakta güçlük çekmek
 • Ara sıra meydana gelen uykusuzluk atakları herhangi bir ciddi soruna yol açmadan gelip gidebilir, ancak bazı insanlar için aylarca hatta yıllarca sürebilir.

Kalıcı uykusuzluk yaşam kaliteniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Gün içinde yapabileceklerinizi sınırlayabilir, ruh halinizi etkileyebilir ve arkadaşlarınız, aileniz ve meslektaşlarınızla ilişki sorunlarına yol açabilir.

Ne kadar uykuya ihtiyacım var?

Her gece ne kadar uyumanız gerektiğine dair resmi bir kılavuz yoktur çünkü herkes farklıdır.Ortalama olarak, bir yetişkin için “normal” bir uyku miktarının gecede yaklaşık yedi ila dokuz saat olduğu kabul edilir. Çocuklar ve bebekler bundan çok daha uzun süre uyuyabilirken, yaşlı yetişkinler daha az uyuyabilir. Önemli olan yeterince uyuduğunuzu hissedip hissetmediğiniz ve uykunuzun kaliteli olup olmadığıdır. Gün boyunca sürekli yorgun hissediyorsanız ve bu günlük yaşamınızı etkiliyorsa, muhtemelen yeterince kaliteli uyku almıyorsunuzdur.

Uykusuzluğa ne sebep olur?

Uykusuzluğu neyin tetiklediği her zaman net değildir, ancak genellikle aşağıdakilerle ilişkilendirilir:

Stres ve kaygı

Kötü bir uyku ortamı – rahatsız bir yatak veya çok hafif, gürültülü, sıcak veya soğuk bir yatak odası gibi

Yaşam tarzı faktörleri – jet lag, vardiyalı çalışma veya yatmadan önce alkol veya kafein içmek gibi

Ruh sağlığı koşulları –  depresyon ve şizofreni gibi

Fiziksel sağlık koşulları – kalp sorunları, diğer uyku bozuklukları ve uzun süreli ağrı gibi

Bazı ilaçlar – bazı antidepresanlar ,  epilepsi ilaçları ve  steroid ilaçlar gibi

 

Uykusuzluğunuz varsa, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olmak için deneyebileceğiniz birkaç şey var.

Bunlar şunları içerir:

 

 • Yatmak ve uyanmak için düzenli saatler belirlemek
 • Yatmadan önce rahatlayın – ılık bir banyo yapmayı veya sakinleştirici müzik dinlemeyi deneyin.
 • Işık ve gürültü ile uyanmanızı önlemek için kalın perde veya panjur, göz maskesi ve kulak tıkacı kullanmak
 • Yatmadan önce kafein, nikotin, alkol, ağır yemeklerden kaçınma ve birkaç saat egzersiz yapma
 • Yatmadan kısa bir süre önce TV izlememek veya telefon, tablet veya bilgisayar kullanmamak

gün boyunca uyuklamamak

 • Sabaha kadar unutmanıza yardımcı olmak için yatmadan önce endişelerinizin ve bunları nasıl çözeceğinizle ilgili fikirlerin bir listesini yazmak
 • Bazı insanlar reçetesiz satılan uyku tabletlerini yararlı buluyor, ancak altta yatan sorunu çözmüyorlar ve sorunlu yan etkilere sahip olabilirler.

GP’nizi ne zaman görmelisiniz

Uyumakta veya uykuda kalmakta güçlük çekiyorsanız ve bu günlük yaşamınızı etkiliyorsa – özellikle bir ay veya daha uzun süredir sorun olduysa ve yukarıdaki önlemler yardımcı olmadıysa, doktorunuzla görüşmek için bir randevu alın. Doktorunuz size uyku rutinleriniz, günlük alkol ve kafein tüketiminiz ve diyet ve egzersiz gibi genel yaşam tarzı alışkanlıklarınız hakkında sorular sorabilir. Ayrıca uykusuzluğunuza katkıda bulunabilecek herhangi bir hastalık veya ilaç için tıbbi geçmişinizi de kontrol edecekler. Doktorunuz uyku düzeninizi daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için birkaç hafta uyku günlüğü tutmanızı önerebilir. Her gün yatağa girip uyandığınız zaman, uykuya dalmanızın ne kadar sürdüğü ve gece kaç kez uyandığınız gibi şeyleri not edin.

Uykusuzluk tedavisi

Doktorunuz öncelikle uyku sorunlarınıza neden olabilecek anksiyete gibi altta yatan herhangi bir sağlık durumunu belirlemeye ve tedavi etmeye çalışacaktır. Muhtemelen evde yapabileceğiniz, uykunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilecek şeyleri de tartışacaklar. Bazı durumlarda, uykusuzluk çeken insanlar için tasarlanmış özel bir bilişsel davranışçı terapi (CBT) (CBT-I) önerilebilir. Bu, uykunuzu etkileyen düşünce ve davranışlardan kaçınmanıza yardımcı olmayı amaçlayan bir tür konuşma terapisidir. Genellikle önerilen ilk tedavidir ve uykunuzun uzun vadede iyileşmesine yardımcı olabilir. Reçeteli uyku hapları genellikle yalnızca son çare olarak kabul edilir ve bir seferde yalnızca birkaç gün veya hafta kullanılmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli