YÜZDEKİ ÇİLLER NASIL GEÇER

Sıradaki içerik:

YÜZDEKİ ÇİLLER NASIL GEÇER

e
sv

Zayıflayınca Selülit Gider Mi?

637 okunma — 02 Mart 2023 16:43

Selülit Nedir?

Selülit vücudun daha çok uyluk, kalça ve karın bölgelerinde oluşan, deri altı yağ dokusunu etkilediği için girintili çıkıntılı bir görünüme sebep ola bölgesel bir durum olarak tanımlanabilir. Selülit derinin kat kat görünmesine sebep olan bir şeydir. Çoğu zaman selülit kilolu olma durumuyla eşleştirilse de aslında fazla kilosu olmayan kişilerde de selülit olabilir. Bu nedenle selülit ve kiloyu birbiriyle eşleştirmek doğru değildir.

Selüliti tetikleyen pek çok şey vardır. Yaşanan hormonal değişiklikler, vücudun hareketsiz kalması ya da yetersiz hareket, çok sıkı giysiler giymek, genetik faktörler, beslenme şekli, fazla tuz tüketmek, fazla karbonhidrat tüketmek, kahve, çay ve gazlı içeceklerin çok tüketilmesi, buna karşın az suyun tüketilmesi ve çok fazla topuklu ayakkabı kullanmak gibi uzayıp giden bir liste selülit oluşumunun sebepleri arasındadır.

Selülitler Zayıflayınca Gider Mi?

Selülit pek çok kadının fazlaca kafasına taktığı bir problemdir. Halk arasında çoğu kişi selülitin fazla kilolardan kaynaklandığını düşünür. Bundan dolayı da selülitlerden kurtulma yolunun zayıflamak olduğuna inanır çoğu kişi.

Zayıflayınca selülitlerin gideceğine yönündeki yaygın inanç aslında gerçekten uzak ve yanlıştır. Çoğu kişi selülitin kilodan kaynaklandığını düşünmektedir. Oysa selülitin sebepleri aslında çok daha farklıdır. Kilolu olarak tanımlanabilecek birçok insanda selülit bulunmayabilir. Selülitin başlıca sebebi aslında özetle hareketsizlik ya da yetersiz harekettir.

Ayrıca selülitler vücuttaki kas ve yağ oranıyla ilgilidir. Kilolu ancak kaslı bir vücudu olan, düzenli egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen bir kişide büyük ihtimalle selülit problemi olmayacaktır. Üstelik bununla beraber, ince olduğu halde selüliti olan bir sürü insan vardır. Çünkü selülit kilodan daha çok hareket ve beslenmeyle ilgilidir.

Bu nedenle zayıflayarak selülitlerden kurtulmanın mümkün olduğunu düşünmek doğru bir düşünce değildir. Çünkü kilo vermek tek başına selülitlerden kurtulmak için yeterli bir çözüm değildir. Hatta eğer ki egzersiz yapılmadan ve sağlıksız bir şekilde kilo verilirse vücuttaki selülitler çok daha dikkat çekecektir.

Çünkü daha öncesinde de belirtmiş olduğumuz gibi selülit kiloyla alakalı olmaktan çok uzaktır. Bu nedenle bu sorunun net cevabı ne yazık ki hayırdır. Selülitlerden kurtulmak için kilo vermek tek başına yeterli değildir. Birçok insan kilo verirken yanlış ve yetersiz beslenmeden dolayı yağ yerine kas kaybı da yaşarlar. Oysa bu istenen bir durum değildir. Kaslardan kilo kaybetmek kesinlikle iyi bir fikir değildir. Bu  nedenle diyetlerde uzmanlara danışmak ve kilo vermeye çalışırken tamamen besinsiz kalmamak çok önemlidir.

Selülitler Nasıl Gider?

Yukarıda anlattığımız gibi, selülit kilodan daha çok hareket, kas ve beslenmeyle alakalıdır. Selüliti olan bireyler ilk olarak hayatlarında yavaş yavaş egzersiz alışkanlığı kazanmalıdır. Özellikle vücutta selülitlerin bulunduğu bölgelere yönelik egzersizler yapmak zaman içerisinde vücudunuzun sıkılaşmaya başlamasına sebep olur. Elbette bu süreçte doğru beslenmek sağlıksız yağlardan uzak durmak gerekir. Yalnızca düzenli yürüyüş bile vücudunuzda birçok olumlu değişim yaratabilecek kadar güçlüdür. Çünkü selülit gibi problemlerin kaynağı esasında hareketsizliktir.

Selülit için c vitamini serumları kullanan, farklı yağlarla ya da kahve telveleriyle selülitli bölgelere masaj yapan insanlar vardır. bu yöntemlerin de sürece olumlu katkı sağlayacağı söylenebilir. Fakat bu işlemler tek başına yetersizdir ve değişim yaratamazlar. Selülitleri geçirmek için yapılması gereken şey ilk olarak egzersizdir. Bol su içmek, sağlıklı beslenmek ve vücudun kas oranını arttırmak dikkat etmeniz gereken ilk maddeler olmalıdır. Elbette buna ek olarak kullanacağınız ürünler işinizi kolaylaştıracaktır. Fakat tekrar belirtmeliyiz ki; asıl çözüm dışarıdan yapılacak masajlar değildir. Asıl çözüm düzenli egzersizler yapmak ve bunu alışkanlık haline getirmektir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli